14. jún – oslava svetového dňa darcovstva krvi
Pochod sa uskutočnil v sobotu 17. júna 2023. Čas prezentácie sme využili na meranie tlaku aj náhodne okoloidúcim záujemcom. Nechýbali ani odborné rady Eriky Kabátovej na doplnenie, zopakovanie a nácvik oživovania na figuríne. Krátko po spoločnom štarte, bolo prvé zastavenie – exkurzia v hasičskej zbrojnici. Ani sme netušili, aké množstvo odborných, zaujímavých informácií tu získame. Či už o vozidlách, výstroji, oblečení členov hasičskej skupiny. V akej kondícii musia byť, aké ochranné pomôcky a inú techniku v tej rýchlosti musia zvládať pri zásahoch. Získali sme veľmi cennú informáciu o automatickom externom defibrilátore, používa sa pri akútnych stavoch, zástave srdca. Ten sa nachádza práve tu, v požiarnej zbrojnici. V prípade nutného použitia treba volať čísla 155 alebo 112. Ďakujeme pánom Tomášovi Oravcovi a Branislavovi Petrovičovi za nadobudnuté vedomosti aj praktické ukážky. A už sme rezko vyštartovali na plánovanú túru k ŠPICU – HRČÁKU, sútok Váhu a kanála. Trochu nás trápil vysoký porast trávy, ale zvládli to aj deti. Odmenou bolo príjemné opekanie v krásnom prostredí jazera na trase. Najväčšiu pozornosť sme aj tak venovali nádherným pávom. Ďakujeme pánom Michalovi Šokovi a Ivanovi Markovi, že sme tu mohli pobudnúť, obdivovať a vychutnať si krásnu časť prírody, uvedomujúc si to množstvo času a námahy pri vybudovaní a udržiavaní takejto nádhery. Každý účastník pochodu dostal malú pozornosť- ľahký, jednoduchý turistický vak.
14. júna 1868 sa narodil Karl Landsteiner - lekár a nositeľ Nobelovej ceny za medicínu a fyziológiu, za určenie systému 4 krvných skupín. Podieľal sa tiež na objavení Rh faktora.
Na oslavu, počesť, poďakovanie darcom krvi v našej obci, organizujeme turistický pochod pod názvom „Madunickým chotárom“ .
Po dvoch rokoch prestávky spôsobené covidovou pandémiou , sme konečne mohli zorganizovať tretí ročník pochodu na spoznávanie nášho chotára. Prezentácia a štart začal pred obecným úradom. Čas prezentácie bol využitý na meranie tlaku nielen zúčastneným, ale i náhodne okoloidúcim našim občanom. Tiež na veľkej a malej detskej figuríne dostali odborný výklad oživovania, kde si mohli dospelí i deti, toto oživovanie vyskúšať s odbornými radami Eriky Kabátovej. Spokojnejší o získané informácie, sme rezko vyštartovali podľa naplánovanej trasy. Prvý náš cieľ je prejsť okolo jazierka Ypsilonka . Je to nádhera, ticho, kľud a skupinky trpezlivo čakajúcich rybárov na svoj úlovok. Na hladine lekná v rozpuku. Cestička chránená kríkovým porastom príjemne chladila v tento horúci deň. Smerujeme k Hrčáku – sútok rieky Váh s umelovybudovaným kanálom od vodnej elektrárne. Fascinujúci je stret, hukot vody, oboch prítokov. Už aj čiastočne unavení, sme sa tu posilnili, oddýchli si a nabrali spiatočný kurz do obce, oblúčikom po brehu Leopoldovského jazera a individuálnym tempom. Trasa vychádzky bola necelých 10 km. Už prichádzajú myšlienky a plány budúcoročného pochodu s ponukou pre staršie ročníky s boľavými nohami, využiť spevnené prírodné chodníčky na presun bicyklom. Ďakujeme všetkým účastníkom za ich účasť, za disciplinované správanie, a už teraz sa tešíme znovu o rok.
Trasa pochodu mala dĺžku cca 8,5 km. Pútavé bolo stanovište poľovníckeho posedu s pánom Milošom Hargašom. Dostali sme úžasné odborné a zaujímavé informácie o našom poľovníckom revíri – jeho rozlohe, množstve zvierat, spôsobe pozorovania, lovenia, ochrane aj prikrmovania v zimnom období.Ďalšie zastavenie bolo na HRČÁKU alebo ŠPIC. Tu nás čakala štvorica mladých záchranárov našej základnej školy so svojou vedúcou krúžku Romanou Hollánovou. Pripravili si pre nás názornú ukážku záchrany topiaceho sa. Hlavný hovorca Miško Ješko nám podrobne popísal spôsob topenia, ako sa chová telo topiaceho, že to nemusí byť mávanie rukami vo vode a kričanie o pomoc. Príjemný bol pohľad na zohranú trojicu záchranárov Simonku Vančovú, Veroniku Vavrincovú a Palka Kubova, ktorí postup záchrany , krok po kroku názorne ukazovali na figuríne. Mali sme z nich veľmi dobrý pocit, pre ich vynikajúce odborné aj praktické znalosti. Cieľ pochodu bol na amfiku pri opekačke a posedení s priateľmi pochodu.
Na oslavu, počesť, poďakovanie darcom krvi v našej obci, organizujeme turistický pochod pod názvom „Madunickým chotárom“ v spolupráci s ostatnými spoločenskými organizáciami v obci a za finančnej podpory obce Madunice. 16. júna 2018 sa uskutočnil 1. ročník. Akcia mala charakter ľahkej turistickej prechádzky, ktorej cieľom bolo vychutnať si pekný jarný deň, spoznať zákutia a krásy nášho chotára, zdravý pohyb a pobyt v čistej prírode. Vzdialenosť celej trasy bola cca 8,5 km, vyobrazená na orientačnej tabuľke s popisom trasy, ktorú dostal každý účastník pri štarte. Trasa viedla pomedzi stromy a kríky z pravej strany rieky Váhu a ľavej strany trojice jazier. Veľkým zážitkom bol prechod a obhliadka elektrárne, za účasti pracovníka elektrárne pána Miloša Hargaša . Po absolvovaní pochodu, účastníci dostali spomienkovú magnetku. Po opečení špekáčikov si na amfiku mohli posedieť, občerstviť sa v družnej debate so svojimi priateľmi.