Kedy volať 155 a kedy 112 ?
Záchranca = svedok udalosti
Linka 155 je bezplatným národným číslom v SR , ktoré slúži pre potreby vyslania ambulancie záchrannej zdravotnej služby, na telefonicky asistovanú neodkladnú resuscitáciu operátorom operačného strediska, ale aj v prípade konzultácie zdravotného stavu.
Volať pri náhlych zmenách zdravia, strate vedomia, bezvedomí, pri problémoch s dýchaním, so srdcom, pri infarkte, otrave liekmi, chemikáliami, popáleninách, vážnych úrazoch, krvácaní.
Linka 112 je jednotným európskym číslom tiesňového volania, ktoré môžeme bezplatne použiť kdekoľvek na území Európskej únie. Prostredníctvom linky 112 môžeme privolať záchrannú zdravotnú službu (ZZS), hasičov alebo políciu.
Tiesňové linky
. 150 hasiči volať v prípade požiarov, dopravných nehôd
. 155 zdravotná záchranná služba
. 158 polícia
. 112 integrovaný záchranný systém
Čísla sú bezplatné a používajú sa bez predvoľby.
Ako volať záchrannú službu
V prípade akútneho ohrozenia života volajte zdravotnícku záchrannú službu – číslo 155.Rozprávajte kludne, vecne a nahláste potrebné informácie hlavne :
Čo sa presne stalo
Koľko je postihnutých
Aký je stav postihnutých ( vedomie, dýchanie...)
Meno alebo približný vek postihnutého
Kde sa postihnutý nachádza ( v ktorom meste, ulici, číslo domu, podlažie, ozn. zvončeka;
pri dopravných nehodách a iných udalostiach mimo obytnú oblasť čo najpresnejšie číslo
cesty, kilometrovník na diaľnici, smer na susednú obec, nápadný orientačný bod v blízkom okolí apod.)
Kto volá
Pokiaľ operátor/ka rozhodne, že je k zásahu nutný aj vrtuľník opýta sa Vás, či je v blízkosti
priestor k pristátiu ( rovná plocha o rozm. 30 x 30 metrov, musí byť bez stromov, elektrického
vedenia a pod.) Ďalej Vás vyzve, aby ste na okraji vytypovanej plochy mávali viditeľným predmetom. Ak uvidíte prilietať vrtuľník mávajte ( použite – tričko, uterák...)
Nemajte strach, že na niečo zabudnete, skúsení operátori, sa Vás budú pýtať na všetko potrebné. Hovor ukončujte až po operátorovi.
Ak budete vyzvaný, aby ste neukončili hovor, zostaňte na telefóne a vyčkajte na naviazanie ďalšieho kontaktu ( hluché miesto, kedy operátor rieši Vašu udalosť, ktorá sa javí ako ukončený hovor). Naučte sa u Vášho mobilného telefónu zapínať tzv. handsfree (v preklade – voľné ruky), práve pre prípady, kedy budete potrebovať v poskytovaní prvej pomoci obe ruky voľné. Operátori Vás budú na tiesňovej linke 155 vyzývať k poskytovaniu prvej pomoci alebo neodkladnej resuscitácii, do príchodu profesionálneho týmu ZZS.
Ak voláte z mobilného telefónu, nechajte ho zapnutý, aby sa Vám operátori mohli v prípade akýchkoľvek nejasností alebo komplikácií dovolať späť.